Rozhovor pro časopis Spark

28.08.2019

VANAHEIM

Jak jste přišli ke své charakteristické vikinské tematice? Kdo je autorem konceptu?

Máme rádi severské kapely a také severské země, a proto jsme hledali název, který by byl z této části světa. Zaujal nás pojem přímo ze severské mytologie - Vanaheim (jeden z devíti světů).

Přivedl nás k tomu jeden náš kamarád, který už dlouhá léta cestuje těmito zeměmi a věnuje se natáčení amatérských dokumentárních filmů o přírodě v severských zemích.

V čem jste se ve vašich očích nejvíce posunuli na stávající desce "Zlatí rytíři" oproti debutu "Věčná sláva"?

V první řadě ve zvuku. Chtěli jsme oproti první desce mít skladby více úderné a metalové. Dále jsme více ucelili náš styl. Společně s deskou jsme začali budovat naši image. Objevily se zde kostýmy, které jsou od té doby nedílnou součástí všech koncertů.

Snažíte se zařadit do své tvorby také nějaké české mýty nebo historické aspekty?

Ano. Například ve skladbě Rudý kalich na desce Zlatí rytíři se objevuje tematika z doby husitské.

Na vašem BZ profilu byl v seznamu akcí pro rok 2019 proškrtán celý první půlrok, co se s kapelou dělo?

J)) Vůbec nic, ba naopak. Kapela se konečně dostala i na větší festivaly. Veškeré proškrtané akce značí, že koncert již proběhl. Možná dobrá poznámka, abychom pro příště raději nic neškrtali. J

Máte venku nový klip "Boj s osudem". Jak a kde vznikal?

U této odpovědí bychom rádi připomněli opět našeho kamaráda, o kterém byla zmínka už na začátku. Popravdě byla to jak pro něho, tak pro nás první zkušenost s natáčením nějakého klipu. Natáčelo se v dílně na výrobu lyží tzv. Jasanek. Výroba těchto lyží je jeho dalším koníčkem a my mu za pomoc moc děkujeme.